tr
ende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
SU BAZLI BOYA NEDİR ?

Su ile inceltilen boyalar su bazlı boyalardır.

SOLVENT BAZLI BOYA NEDİR ?

Solvent ile inceltilen boyalar solvent bazlı boyalardır.

BOYA SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Boyanın uygulanacağı yüzeyin durumuna ve istenen dekoratif amaca göre metrekareye sarfedilen boyanın miktarını da hesaplayarak karar vermeliyiz.

BOYAYI KULLANMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Uygulama yapılacak yüzeyi iyice temizlemeli, gerekli tamiratlar yapılmalı, tozdan arındırılmalı ve boyayı kullanmadan önce karıştırmalı ve gerekli oranda inceltilmelidir.

UYGULAMA YAPMAK İÇİN HAVA ŞARTLARI ÖNEMLİ MİDİR ?

Özellikle açık alanlarda (dış cepheler vs.) yapılan uygulamalarda havanın +5ºC’den yükdek, yağışsız ve rüzgarsız olması gerekmektedir. Kapalı alanlarda ise ortamın durumu boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olabilir.

BOYANIN YETERLİ OLUP OLMAYACAĞINI NASIL ANLAYABİLİRİM ?

Ambalajlarda sarfiyat ile ilgili bilgiler mevcuttur. Ama sarfiyat yüzeyin durumuna göre değişebileceği için belli bir alan seçilerek kullanılan boya miktarı hesaplanır ve toplam sarfiyat miktarı bulunur.

BOYANIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Her boya cinsinin teknik özellikleri farklıdır. Bu yüzden ÜRÜNLER sayfamızdan, istediğiniz ürünün teknik özelliklerini görebilirsiniz.

BOYAYI VERİLEN ORANLARDAN FAZLA İNCELTİRSEK NE OLUR ?

Boyanın örtücülüğü ve uygulandığı yüzeye yapışma kabiliyeti azalır. Bu da boyanın yapması gereken koruma ve dekoratif işlevlerinin etkisini azaltır.

KABARMA SORUNU NEDİR VE NASIL ÖNLENİR ?

Boyaların kabarması genellikle; yüzey temizliğinin iyi yapılmadığı hallerde, rutubet ve nemli yüzeylerin üzerine uygulama yapıldığında veya uygun astarlar kullanılmadığında meydana gelir. Önleyebilmek için uygulama öncesinde yüzeyin her türlü kir, toz, yağ ve kabarmış eski boyalardan iyice temizlenerek uygulama yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca rutubet ve nemli yüzeylere boya uygulamadan önce yüzeyin rutubet ve nem probleminin çözülmesi gerekir. Bu sorun çözülmeden boya uygulamasının iyi sonuç vermesi beklenemez.

LEKELİ VE İSLİ YÜZEYLERDEN BOYAMAYLA NASIL KURTULUNUR ?

Yağ, is, kalem, yanık izleri, kurum, vs. gibi lekeleri yok etmek için herhangi bir boyama işlemi yeterli derecede performans sağlayamaz. Bir müddet sonra tüm lekeler kusma yapar. Bundan dolayı, boyamadan önce bu lekelerin tekrar kusmasını engelleyebilecek bir işlem yapılmalıdırtadır. İnceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliklerine göre de değişmektedir.